Допитливим












           Папір

Папір – це матеріал зі спресованих рослинних волокон. Його використовують для різних цілей, зокрема для писання, друкування книжок і газет, а також упаковки.
Люди навчилися робити папір понад 2 тис. років тому в Давньому Китаї. Паперову масу з бамбука та шовкового дерева заливали водою, уміщували в форму і висушували, одержуючи аркуші паперу. Але ще за п’ять століть до китайців єгиптяни навчилися робити схожий матеріал із розплющених стебел папірусу.
У багатьох мовах слово « папір» походить від єгипетського слова «папірус».


                      Зошит

В давні часи учні писали не на паперових зошитах, а на воскових. Народилися воскові зошити у часи древніх греків і прожили до 18 століття. Це були дерев’яні дощечки, зв’язані в книжку шнурком. Середину дерев’яшок заливали рівним  шаром воску коричневого або чорного кольорів. Писали металевою паличкою, один кінець якої був загострений (як олівець), а другий – тупий (витирали, як ластиком).

Щодо самої назви, то стверджують, що її зошит отримав від слова «зшитий», тобто це иаркуші паперу, зшиті між собою. З 1 кг паперу виходить 32 зошити. Щоб виготовити 5 тисяч зошитів треба зрубати сосну, що росла 70 років.  

Олівець


Відомо, що олівцем користувалися ще стародавні греки та римляни. Тільки вигляд у нього був дуже примітивним. Це була просто паличка, загострена з одного кінця і сплюснута з другого. Згодом з'явилися олов’яні олівці. Це були загострені палички з олова у дерев’яній оправі. Перші сучасні олівці з’явились 330 років тому. У 1658 році виготовили графітні олівці. Але в перших олівців були недоліки: вони бруднили пальці, швидко ламалися. У 1795 році винайшли олівці, виготовлені з обпаленої в печі суміші графіту та деяких  сортів глини. Ця технологія використовується і сьогодні.
Кольорові олівці з’явилися на початку минулого століття, коли майстри навчилися забарвлювати розмелену графітову суміш спеціальними розчинами. Сьогодні можна придбати кольорові олівці понад 720 кольорів!

Ручка


 Першу в світі авторучку винайшли стародавні єгиптяни. У мідний стержень вони вставляли очеретинку, наповнену темною рідиною, схожою на сучасне чорнило.Вона стікала волокнами до загостреного кінчика, який залишав слід на папері. Згодом таку ручку забули, бо з 1635 року для письма почали застосовувати пташині пера. Якось англійці підрахували, що у18 столітті в їхній країні щорічно на ці  потреби витрачали до 30 мільйонів гусячих пір'їн. У 1809 році Фолш винайшов ручку з пером. У 1883 році була винайдена авторучка і була відома як "вічне перо". Кулькові ручки  з'явилися в середині минулого століття в Австрії.

Книга


Колись, дуже-дуже давно, люди жили без книг. Вони не знали літер, не вміли читати, не мали паперу. І тоді люди придумали  «малюнки, які вміли розмовляти», й стали «писати» на глиняних дощечках, а кам’яних плитах. Згодом люди стали робити книжки з папірусу. Писати на ньому було зручно, але він був тонкий і книги з нього ламалися і розсипалися. Книжки з папірусу мали вигляд довгої стрічки, сувоїв. Після читання стрічку згортали в трубку і ховали в футляр. Тоді ж люди вигадали абетку. Справжній папір люди винайшли 2000 років тому. Пізніше з’явилися перші рукописні книги, а з винайденням друкарського верстата – друковані.


Найбільша книга знаходиться в одній з бібліотек Америки у Нью-Йорку. ЇЇ ширина – 3 метри, а товщина – 1 метр. Найменша книжка видана в італійському місті Падуя. ЇЇ ширина - 16м , товщина – 11мм. 

Бібліотека


Слово "бібліотека" походить із грецької мови і означає"книгозбірня, книгосховище".

За часів Ярослава Мудрого в Києві при Софійському соборі було засновано першу в Київській Русі бібліотеку, але книги з неї не дійшли до нас. Після захоплення Києва ханом Батиєм у 1240 році їхня доля невідома.
Перша бібліотека виникла в Месопотамії майже 8000 років тому. Найвідоміша бібліотека в Олександрії виникла орієнтовно в 300 році до нашої ери. Там зберігалося 700000 сувоїв папірусу.
У найбільшій Національній  бібліотеці  США - 40 мільйонів книг, а в найменшій у світі бібліотеці, розташованій в індійському місті Амрістаре - одна книжка.
Найбільша бібліотека в Україні - Національна бібліотека України ім. В.І. Вернацького,заснована в 1714 році

Календар

Календар по праву належить до геніальних винаходів людства. однак перш іж набути сучасного вигляду він пройшов довгий і тривалий шлях розвитку та вдосконалення. 
Багато століть тому  у Центральній Америці існував народ, що називався ацтеки. Вони виготовили календар із величезного каменя( 4 м в діаметрі), подібного за формою до Сонця. Посередині було вирізьблено обличчя бога Сонця: позначки днів було розміщено по краю.
 Календар - це ціла наука.  Просте запитання: яке сьогодні число? Відповідь: наприклад, сьогодні 1 вересня 2016року.  У столиці Єгипту сьогодні 24 число місяця шарабан 1436 року, в столиці Ірану - 10 шехівера 1388 року. чому? В нашому календарі рік починається 1 січня, в Ірані - 21 березня, в Ефіопії - 12 вересня. А Єгипті певного початку  року немає. У чому ж річ? Наш рік - сонячний: час, за який Земля обійде навколо Сонця. А в країнах Сходу рік місячний і коротший на 11 днів.
 Наш календар існує з 1 січня 45 року до н.е., тобто більше 2000 років. Його ввів у Стародавньому Римі відомий полководець Юлій Цезар.Тому календар називається юліанським.Юлій Цезар запропонував 365 днів у році, згрупував їх у 12 місяців.Відтоді календар не змінився.
5 травня 1581 року з'явився у нас перший друкований календар. Його автор першодрукар - Іван Федоров. На вигляд це був звичайний аркуш із віршами, присвяченими кожному місяцю. 

Годинник

Спочатку люди розпізнавали лише ніч, ранок, день і вечір. Потім стали час вимірювати за допомогою тіні. Подовжилась тінь людини на три ступні - вечір. Але сонце світило не кожного дня.Новий спосіб знайшли швидко.На рівному місці вкопали палицю, обвели її колом і стали уважно спостерігати за рухом тіні. Такий годинник назвали гномоном, що означає "стовпчик". 
Пізніше люди винайшли водяний годинник. Це був скляний посуд з дірочкою біля дна. Туди наливали воду. Краплями вона витікала з отвору. Люди ставили позначки на стінках посудин, так визначали час. Такий годинник був незручний, бо весь час треба було доливати воду.
 Задумали люди створити такий годинник, який би не залежав ні від пори року, ні від доби, ні від води. Ним став пісочний годинник. Дві скляні посудини з'єднали тонесеньким отвором. Всередині пісок, який сиплеться з верхньої посудини в нижню.Такий годинник показував малий пооміжок часу.
Перший механічний годинник з'явився в 996 році в німецькому місті Магдебурзі. До нашого часу зберігся годинник в Англії, який показував час 800 років тому.  400 років тому був винайдений кишеньковий годинник.
                   

Колесо

      Колесо - це рух. Без нього не можуть працювати багато механізмів. Колеса є у верстатах і моторах, у годиннику і підйомних кранах. Люди придумали колесо і для розваг. Колесо огляду в Лондоні - найбільше у світі.  Колесо довелося винаходити і довго вдосконалювати. Вважається. щоколесо винайшли на Давньому Сході декілька тисяч років тому. Перші колеса були цілісними. Їх відпилювали від товстої колоди. Потім хтось здогадався збивати колеса з дощок. Вони виходили важкими і швидко ламалися. Пройшли століття, поки додумалися замість суцільного диска робиьти обід зі спицями. Таке колесо вже було схоже на нинішнє.Стародавній віз мав два або чотири колеса.

Велосипед


 Люди винайшли велосипед дуже давно. Про це говорить навіть назва, у якій з'єдналися два латинські слова: "велокс" -швидкий  і "пед" - нога.  Ось і виходить, що ця машина для швидконогих людей. Велосипед, схожий на сучасний з'явився  у Франції у 1791 році. Це була велика іграшка з дерева без педалей і керма. Людина відштовхувалася від землі ногами: не то їхала, не то бігла. А у 1860 році  у Парижі був складений велосипед, яким ми користуємось зараз. 
Сім чудес світу

У давні часи, ще до нової ери, люди визначили для себе й для наступних поколінь сім чудес світу.

Висячі сади Семіраміди


Ці сади було вирощено у Вавилоні за часів царювання Навуходоносора ІІ для улюбленої дружини. Вони були розташовані на цегляних арках, що нагадували уступи гір, дерева, чагарники, квіти і тому й здавалося, що ці сади ніби висіли в повітрі!

Храм Артеміди


Цей храм на честь давньогрецької богині родючості було споруджено в Ефесі, давньогрецькому місті, близько 550 року до нової ери. Це була велична споруда неабиякої краси,з колонадою, мармуровими барельєфами, на яких зображувалися сцени полюання, прекрасні рослини перепліталися в складних орнаментах і візерунках. На жаль храм Артеміди було спалено в 365 році.

Статуя Зевса


Статую Зевсові-громовержцю було зведено в Олімпії близько 430 року до нової ери. Давній скульптор Фідій увічнив покровителя Олімпії, Зевса, на голові якого красувався лавровий вінок, у лівій руці він тримав жезл, котрий вінчав орел із розпростертими крилами. Усе це оздоблено золотом,слоновою кісткою, різьбою. 

Мавзолей у Галікарнасі

Цю величну споруду було створено як гробницю царя Мавсола, звідки й пішла назва "мавзолей". Мавзолей простояв майже десять століть, дивуючи всіх своєю  красою- скульптурами царя Мавсола, його дружини. Мавзолей було зруйновано в 15-16 століттях.

Родоський Колос

"Колос" - це велетень-гігант, а Колосом Родоським давні греки називали за гігантські розміри -32 метри заввишки! - скульптуру бога сонця Геліоса, що стояла на острові Родос. Це скульптура богові, який дарував життя, близько290 року до нової ери... Постать Геліоса було зображено з палаючими очима  в золотому шоломі. Він стояв на золотій колісниці, відзекалюючи сонячні промені. 

Александрійський маяк


            Цей маяк було тпоставлено у 280 році до нової ери на острові Форос біля входу в Александрійську гавань. Він був орієнтиром для кораблів, що пливли у місто Александрію, засновану Александром Македонським.

Піраміда Хеопса


З колишньої сімки чудес ми можемо милуватися сьогодні тільки пірамідою Хеопса, що в Єгипті. Велика піраміда збудована за наказом фараона Хеопса більше чотирьох тисяч років тому. На будівництві піраміди Хеопса протягом 20 років працювала ціла армія будівельників. За час будівництва робітники підняли більше 2 мільйонів кам'яних блоків, кожен з яких важив як бегемот! Піраміда заввишки 146 метрів як сучасний 40-поверховий будинок!

Сім чудес України

Києво-Печерська лавра


Софіївський собор

Заповідник "Кам'янець"

"Софіївка"

Херсонес Таврійський

Хотинська фортеця

Хортиця

Немає коментарів:

Дописати коментар